Forum Elektroników
elektroniczne forum dla wszystkich



Forum Forum Elektroników Strona Główna Wasze schematy Holton, czysty wzmacniacz mocy P24W075R
Obecny czas to Śro 15:32, 24 Kwi 2024

Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat
Autor
mkfos
początkujący
początkujący



Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/8
Skąd: Stalowa Wola
Pią 13:34, 12 Cze 2015

Wiadomość
Holton, czysty wzmacniacz mocy P24W075R
Witam! Holton, czysty wzmacniacz mocy P24W075R

Czysty wzmacniacz mocy polega na liniowym i klasycznie czystym sterowaniu się wszystkich tranzystorów, a szczególnie dotyczy to tranzystorów sterujących i tranzystorów mocy w końcówce mocy i tak czysto jest aż do pełnej mocy.

Komplikacje i ograniczenia w konstrukcji są duże, schematy różnią się od innych, bo jest układ próby dynamicznej stabilizacji prądów spoczynkowych tranzystorów mocy (trudno to jest zrobić, jeśli są za małe wartości rezystancji szeregowej bazy tranzystora mocy i też jak rośnie wzmocnienie tranzystora mocy) i są stosowane szeregowe rezystory bazy, oraz prądy spoczynkowe w stopniach wzmocnienia mają spore wartości, dlatego każdy tranzystor wymaga chodzenia, do spodniej aluminiowej blachy.

Jeden czysty wzmacniacz P6W2R podałem jako uniwersalny i jednocześnie dobry na słuchawki i na głośniki, ale zawsze należy uwzględnić rezystancję wyjściową wzmacniacza.
Dla tych co lubią zasypiać przy dźwiękach muzyki jest to coś najlepsze.
Pracochłonność wykonania jest duża, dlatego w tym dziale z ciekawości pokazuje moje projekty, lepiej wiedzieć jak nie.

Jeśli w tym temacie miałem czymś zaimponować, to rzeczywiście inaczej zrobiłem schemat wzmacniacza Holton i podstawowo różni się od oryginału tym, że zastosowałem liniowy odwracacz fazy i dzięki szeregowym rezystorom bazy sterowanie nadal odbywa się klasycznie czysto, ale dobiera się oba statyczne prądy symetrii napięcia wyjściowego obu klas A w sposób bardziej kłopotliwy, stosując współczynniki temperaturowe napięć zasilających stopni wzmocnienia, czyli do tego potrzebne są regulacje(nie jest aż tak źle), a nie tylko z części złożyć wzmacniacz i od razu niby ma wspaniale działać.
Ważne jest aby prosto na jednym z rezystorów szeregowych bazy(górny w lewym rogu schematu tranzystor BC313 b=115) dobrać wyjściową dynamiczną symetrię napięcia mocy sterowania się wzmacniacza i nic to ma wspólnego z taką asymetrią co by na cokolwiek źle wpływała.
Oczywiście taka regulacja jest zbieżna z ustaleniem sprzężenia zwrotnego i na takiej zasadzie aby oba tranzystory stopnia różnicowego miały takie samo dynamiczne sterowanie.
Pokazałem uproszczony sposób precyzyjnego zasilania na węzłach prądowych, zrobionych na wyjściu dowolnego stabilizowanego zasilacza, dla złożonych wyjściowych kondensatorów zasilania, podając tylko jeden węzeł i jak i co i gdzie do niego podłączać.
Jeśli zależy aby uzyskać wyższą jakość to potrzeba jest stosować ekrany wewnętrzne(czyli ekranem oddziela się bazę od jej elementów obwodu kolektora i emitera), pomijając sam stabilizator, to dodatkowo na stopniach wzmocnienia można robić złożone kondensatory filtracji zasilania, dodając do nich kondensatory tantalowe i ceramiczne i zwiększając pojemność stosowanych kondensatorów elektrolitycznych, robi się to dla profesjonalnych aplikacji-zastosowań.


Ktoś powie jaki jest sens twoich projektów? wsadziłem klasykę linowego sterowania się tranzystorów, czego firmy nie robią, bo by nie zarobiły, ponieważ każdy by sam sobie dobre rzeczy zrobił.
Z krytykuję obecne i najdroższe schematy wzmacniaczy:
1)sterowanie tranzystorów mocy odbywa się na ich wspólnych emiterach w układzie wzmocnienia napięciowego <1 z udziałem zniekształceń liniowych tranzystorów sterujących na poziomie 80% , a i obecnie produkowane tranzystory mocy w układzie potrafią mieć nieliniowość 50%
2)brak jest złożonych prądowych wyjściowych filtrów kondensatorowych zasilania, dla zastosowanych stabilizowanych zasilaczy -aby zniekształcenia impulsowe zasilacza szeregowo nie nakładały się na dynamiczny prąd wyjściowy wzmacniacza, co ma wpływ na wielką wrażliwość poprawnie-efektywnej pracy głośników i dla ich małych zniekształceń własnych -bo w niekorzystnych warunkach głośniki potrafią generować bardzo duże zniekształcenia i o wiele większe jak same mają i tak dzieje się dla nie tak dokładnych i nawet drogich wzmacniaczy, co odczuwa się brakiem niskich tonów i ich nie wzmocnieniem ale karykaturą samych ramek niskich tonów -dlatego wszyscy odczuwają ciągły głód niskich tonów (wiem od czego to zależy, najogólniej od precyzji składania i regulacji końcówki mocy i wtedy wielkość precyzji i jakości niema końca i żadną mocą można uszkodzić głośniki nisko tonowe, tak dobre rezonanse i przy małej mocy jaki nic przechodzą przez sufit do sąsiada i mogą na jego szklanych pułkach przemieszczać się kryształy, a szyby w oknach, w pobliżu kolumn, się uszkodzić za każde pieniądze nikt usłyszy tej jakości –takie czasy).
3)brak spełnienia klasycznych zasad czystego sterowania się stopni wzmocnienia
4)brak stosowania ekranów wewnętrznych i tak samo ważnych dla końcówek mocy!
5)brak precyzyjnej techniki aplikacji zasilania, w połączeniu z węzłami prądowymi
6)brak stosowania przyśpieszania tranzystorów, bo w stosowanych obecnie układach zła aplikacja zasilania doprowadza do wzbudzania się stopni wzmocnienia i nie tyle brakiem techniki nie można przyśpieszać tranzystorów, co kondensatorami mają blokowaną ich szybkość działania.
7)w końcu przyszło mi krytykować stosowany układ wzmacniacza 'Uniamp', który dla złożonych dźwięków zawsze działa jak pierdziawka i nigdy jest profesjonalnym wzmacniaczem, bo na wejściu dwoma bazami są połączone dwa układy, co powoduje śmiecie inter modulacyjne, a dla prostego dźwięku cud jakości i takie coś na przemian zachwyca i śmieci i dla śmiechu nigdy takimi zmiennym działaniem odczuć się nie zmęczy. Prosto jest porównać taki ‘Uniamp’ na chóralnej muzyce i jak jest niezrozumiała.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez mkfos dnia Pią 7:27, 26 Cze 2015, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autoraZnajdź wszystkie posty mkfos

Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1

Forum Forum Elektroników Strona GłównaWasze schematyHolton, czysty wzmacniacz mocy P24W075R
Obecny czas to Śro 15:32, 24 Kwi 2024
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group - Glass˛ Created by DoubleJ(Jan Jaap)
Regulamin