Autor Wiadomość
mkfos
PostWysłany: Pią 15:28, 12 Cze 2015    Temat postu: Karaoke, najprostszy wzmacniacz P24W2R

Witam! Karaoke, najprostszy wzmacniacz P24W2R
Trudność w wykonaniu wzmacniacza polega na doborze liniowości i symetrii tranzystorów mocy i najprościej jest parować tranzystory mocy jednego znaku polaryzacji, ale wtedy występuje poważny problem: jak parować, skoro tranzystory sterujące tranzystory mocy nie widzą jednego symetrycznego złącza bazy tranzystora mocy, będącego takim obciążeniem i w tym miejscu wstawiany jest nie dużej rezystancji uśredniający rezystor -ale wymaga to dodatkowych pomiarów i nie jest to dokładnym rozwiązaniem.

Projekt wzmacniacza mocy, w którym zastosowałem prawie wszystkie tranzystory jednego znaku, jest zrobiony na bazie rozwinięcia układów UL1405L i jego jakość zależy od regulacji, oraz od doboru liniowych i symetrycznych tranzystorów mocy, nawet dobre do tego były polskie tranzystory BUYP52 lub BDY24.
Karaoke ma schemat miksera dziesięć kanałowy.

1)Sam wzmacniacz jest prosty i ma szeregowy rezystor bazy Rbs=4.3k, którym dobiera się taką samą symetrię sterowania napięciowego mocy górnego i dolnego tranzystora mocy.
2)Regulowany rezystor P=22R służy do tego aby górny tranzystor mocy miał dynamicznie stabilizowany prąd spoczynkowy i zależy to też od charakterystyki diod 1N4148 i od diod SB360 -które tylko po to są zastosowane.
3)ustawienie prądu spoczynkowego jest ciekawe, bo dwa różnicowe wejścia wzmacniacza tymczasowo do regulacji podłącza się do symetrii zasilania i tak się kręci rezystorem szeregowym bazy Rbs=31k i ustawianym rezystorem P=430R aby przy symetrii napięcia wyjściowego uzyskać prąd spoczynkowy tranzystorów mocy i w ten sposób jest dobrany ważny rezystor 31k*, który z sumą rezystancji następnego rezystora bazy Rbs=4.3k już się nie zmienia, a jedynie po wszystkim jak potencjometrem dobiera się wartość rezystora Rbs=4.3k, jako dający symetrię napięcia wyjściowego mocy.
Uwaga ustawiany rezystor P=22R też ma jakiś wpływ na prąd spoczynkowy i dlatego regulacje wzmacniacza powtarza się, aż każdy ustawiony rezystor właściwie spełni swoje zadanie.
Tak na prawdę ten schemat wzmacniacza jest mną obliczony i właściwie stworzony, ale też na tej zasadzie działały dawne układy scalone UL1405L -zatem skoro udał mi się projekt takiego wzmacniacza i jest cenny to dobrze, a przede wszystkim łatwy do wykonania dla firm, aby też i była dobra jakość.

Gdyby nie udał się mój zaprojektowany wzmacniacz, to mam inne schematy i też mną kombinowane.

Powered by phpBB © 2001,2005 phpBB Group